Auto uz nomaksu

Latvijā ir daudzi cilvēki, kuri pasaules ekonomiskās un nekustamo īpašumu krīzes dēļ ir nonākuši Latvijas bankas Kredītu reģistrā. Kaut šie cilvēki strādā un viņiem ir nepieciešama automašīna, banku līzinga kompānijas nedod līzingu dēļ ierakstiem šajā reģistrā. Otra iespēja ir nebanku līzinga devēju piedāvājumi. Taču, ja banku līzinga kompānijas izsniedz līzingu ar procentu likmi līdz 5% gadā, tad nebanku līzinga devēji to dara ar procentu likmi 40, 60 un pat vairāk %.

Tomēr ar to vien atšķirība nebeidzas. Ja banku līzinga kompānijās pirmajā mēnesī procentu maksājumi ir aptuveni 15% no mēneša maksājuma un ar katru mēnesi samazinās (piemērs Nr.1), tad nebanku līzinga devēju piedāvājumos parasti proporcija ir apgriezta – sākotnēji aptuveni 90% no mēneša maksājuma ir procentu maksājums (piemērs Nr.2). Tāpēc daži nebanku līzinga devēji ir ieinteresēti transportlīdzekļa atņemšanā pat par 76 eirocentu maksājuma vienas dienas kavējumu (spriedums). Tad šie auto tiek pārdoti par ātrās realizācijas cenu, nevis tirgus cenu. Rezultātā nebanku līzinga devēju pakalpojumu reālās izmaksas bieži vien mērāmas 100, 200 un vairāk procenti gadā. Līdz ar to domājošs cilvēks ar elementārām matemātikas zināšanām nekad neparakstītu šādu līgumu.

Tāpēc mēs šādiem cilvēkiem, kuriem bankas nedod līzingu dēļ sabojātās kredītvēstures, bet, kuriem ir reāli pastāvīgi ienākumi, piedāvājam lietotās nomas automašīnas uz nomaksu ar aptuveni 15% lielu likmi (pie 20% pirmās iemaksas). Šis piedāvājums attiecas uz tām automašīnām, kuras ievietotas šajā sadaļā.

Ar cieņu, satiksmes jurists un iRental.lv direktors E.Džeriņš